ÇOCUKLARA ALINMASI YASAKLI TEHLİKELİ OYUNCAKLAR

Tehlikeli Oyuncaklar

Çocuklara oyuncaklar alınması gerekir. Faydalı ve eğlendirici oyuncaklar almayı sağlayalım. Çocuklara Alınması tehlikeli ve yasaklı oyuncaklar piyasada bulunabilir. Yazımızda Çocuklara alınması tehlikeli ve yasaklı oyuncaklar anlatılacaktır.

Çat Bileklik

Bir zamanlar kullanımı yaygınlaşan bir eğlence ve oyuncak gibi bir araç olmuştur. Hemen bileğimize hafif vurma ile harekete geçer. Bileğimizi sarmalar ve bileklik şeklini alır.

İlgi çekici olması istenmiştir. Gösterişli bir şekilde yapılmıştır. Üzeri renkli parıltılı bir örtü ile kaplıdır. Parıltılı olması onun cazibeli bir görünüm almasını sağlar.

Çat bileklik denilir
Çat Bileklik

Buraya kadar sorun yok. Bunun tehlikesi nedir? Şekilde düşünülebilir. Aslında görünürde sorunu yok. Hiç bir tehlikeli durum gözükmüyor. Masum renkli, ışıl ışıl gözüken bir bileklikten başka bir şey olarak düşünülmesi mümkün gözükmüyor.

Dış görünüşüne bakıp, aldanmamak gerekmektedir. Bu parıltılı görüntü aldatıcıdır. Onun, altında yatan önemlidir. Gayet tehlike arz edecek bir sert çelik malzeme bulunmaktadır. Zaman içerisinde kullanım sonucu bu sert çelik muhafaza olarak kullanılan parıltılı dış kılıfını yırta bilecektir. Sert çelik ,bir yay çeliğinden yapılmıştır. Kenarları da çok keskin bir bıçak durumuna gelebilecektir. Kıvrılarak, bileğimizi kavraması için, gayet ince yapılmıştır. Bu incelik, hareketini kolaylaştırmaktadır. Ancak , bu kadar ince olması çok keskin bir bıçak gibi hareket etmesini de sağlayacaktır.

Keskin kenarlı çelik çubuk
Keskin Bileklik

Keskin kenarları ile salatalık , portakal rahatça kesilebilir. Kalemtıraş yerine kullanma imkanı dahi ortaya çıkmaktadır.

Son durum;

Bu tür bir araç gereç, Takı, oyuncak çocuk yaşta kişilerin kullanacağı bir ürün olmamalıdır. Çocukların bu Çat bileklikleri kullanmalarını engellemek gerekmektedir.

“Şaka yapıyorum.” düşünceleri ile davranarak, bir birlerini yaralama ve hatta çok kötü durumlara yol açma ile karşılaşılabilir.

Kalem açabilecek keskin kenarları vardır
Tehlike İçeren Çelik Bileklik

Gençleri cezbedecek şekil ve kılıflar ile içerisindeki tehlikeli aletin saklanmış olması , sonradan telafi edilemeyecek sonuçların ortaya çıkmasını engellemeyecektir.

Lütfen gençlerin ve çocukların görmezlikten gelecekleri, tehlikeli durumları bizler tedbirli davranarak önleyelim.

 

Hamile Anne Barby Bebek

 

Hamile olma durumunu açıklamada kullanılması düşünülmüştür.
Hamile Anne Barby Bebek

 

Kız çocukları için seçilebilecek en baş hediye oyuncaklar arasında, barby bebekler yer almaktadır.

Barby bebeklerin, çok çeşitli tip ve modellerde farklı üretimlerini görmek mümkündür.

Uzun saçlısı,

sarışın olanı,

esmer olanı,

bebek barby olanı,

Anne barby bebek olanı gibi her tür ve özelliklerde yapıldığı görülebilmektedir.

Kız çocukları, barby bebeklerin değişik boyutlarda yapılan çeşitleri ile oynarken hayaller kurabilmektedirler. Kendilerini anne yerine koyabilirler. Bebek gibi olabilirler .Genç kız çocuğu gibi hayal ederek oynaya bilmektedirler.

Baby Bebek olarak yapılan Hamile Anne Barby Bebek tipi ile de karşılaşabiliriz.

Hamile Anne Barby Bebek yapımında da bir düşünce vardır. Çocuklarımızın hamile anne nasıl olur düşüncesini öğrenmeleri için yapıldığı düşünülebilir. Hamile Anne Barby bebeğin karnı şişmiş halde yapılırken , Parçalı olarak yapılması durumu ile karşılaşıyoruz.

Hamile Annenin karnında bebek taşıması anlatılır
Hamile Anne Barby Bebek Görüntüsü

Annenin karnının içinde bebek olduğunu, çocuk düşünmektedir. Anne Barby bebeğin karnı açılarak içinden bebek çıkarılmasını kavramaktadır.

Çocukların aklı karışabilir. Asıl sorun şudur. Bebek annenin karnından çıkarılıyor. Çocuğun belleğinde şüphe oluşuyor. Fazlaca, sorunlar oluşa bilecektir.

Burada, sorun şudur.

Çocuk şöyle düşünür. Hamile annenin karnından bebek çıkıyor. Annenin karnını düşünmeye başlar.  Oyuk olarak kalacağını düşünmesi durumudur.

Bu durum, Kız çocuğu belleğine yerleşecek olursa, ben de anne olduğumda, bebek doğurduktan sonra karnımda oyuk oluşacak fikrinin yerleşmesidir.

Bunun sonucunda da ” Bebek anneme zarar verdi. ” düşüncesi ile kardeşi var ise ona kötü davranmaya başlayabilir.

Bir başka sorun ise, aynı kötü düşünce ile , ” Ben anne olmak istemiyorum” veya “Bebek doğurmak istemiyorum” düşüncesinin daha çocukluk çağında belleğinde yer edebilecek olmasıdır.

Böyle kötü düşüncelerin çocuğun belleğinde yer etmemesi için, açılabilir Hamile Anne Barby bebek ile tanıştırmamak belki de iyi bir davranış olacaktır.

Eğer Hamile Anne Barby bebek aldı iseniz, Farklı bir yöntemde seçilebilir. Doğum yapmış bir annenin yanına götürülerek, böyle bir durumun olmadığını çocuğa öğretmek başka bir olumlu davranış olabilir.

Kız Çocuklarımızın olumsuz düşünceler ile büyümesini engellemeye çalışma içerisinde olmalıyız.

Uçan Pervane (içeren bebek-kanatlı ) Oyuncaklar

Bu tip oyuncakların çeşitleri vardır. Pervane hareket eden bir parçadır. Pervane dönme hareketi yapar.  Bu hareket beli yaşlardaki çocuklarda zararlı olabilir.

Pervane dönme hareketi yanında yukarı aşağı hareketi de içerebilir.

uçan kol bebeklu
Uçan pervane bebek

Hareketli ve döner kol çocuklara zarar verebiliyor. Pervane gibi her tarafa gidebiliyor. Çocuklar hareketli oyuncağı yakalamak isteyebilmektedir. Biribirlerine çarpabilirler.

Barby bebek olarak yapılmıştır. bu barby bebeğin uçan modelidir.  Gökyüzü Dansçısı adı ile satılmaya başlanmıştır.

Dönerek ve kollarını hareket ederek ortamda gezinir.

Tehlikeli olan tarafı nedir?

Hareketli kolları sert malzemeden yapılmıştır. Sert kollar çocukların vücudunda zararlar oluşturmuştur. Gözlerine ve yüzlerine de zarar verdiği görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.